Jeg er netop hjemvendt fra ISE-messen i Barcelona, hvor jeg fik mulighed for at dykke ned i de nyeste tekniske løsninger og opdateringer fra vores producenter samt møde både eksisterende og nye samarbejdspartnere.

Den årlige ISE-messe er et oplagt forum til at få et samlet overblik over, hvor branchen bevæger sig hen, og hvordan de nyeste teknologier kan omsættes til konkrete og værdiskabende løsninger for kunderne.

Fokusområder: Hotel-TV, signage og netværk
Det er imponerende at se, hvordan innovationsniveauet fortsat stiger – særligt inden for hotel-TV, digital signage, netværksteknologi og integrerede gæsteløsninger. Der er et tydeligt fokus på brugervenlighed, stabilitet og skalerbarhed, så løsningerne lettere kan tilpasses både små og store installationer. Samtidig fylder bæredygtighed og energieffektivitet mere og mere i de nye produkter, hvilket er en positiv udvikling, der også efterspørges af mange kunder.

Konkrete forbedringer i eksisterende løsninger
Flere af de løsninger, vi allerede arbejder med til daglig, har fået markante forbedringer. Det gælder blandt andet bedre central administration, mere fleksible integrationsmuligheder til eksisterende systemer samt forbedrede muligheder for personalisering af gæsteoplevelsen. For hoteller og virksomheder betyder det mere driftssikre systemer, nemmere vedligeholdelse og nye muligheder for at kommunikere direkte med gæster og brugere via skærme og digitale platforme.

Nye trends og fremtidsperspektiver
Messen gav også værdifuld indsigt i kommende trends og teknologier, som endnu ikke er bredt implementeret, men som på sigt kan få stor betydning for, hvordan AV-løsninger, netværk og digitale services tænkes sammen i én samlet platform. Det giver et godt grundlag for at rådgive kunderne mere strategisk og langsigtet i deres tekniske investeringer.

Jeg ser frem til at dele flere konkrete erfaringer og nyheder fra ISE og omsætte inspirationen til praktiske løsninger i kommende projekter. Målet er som altid at levere stabile, fremtidssikrede installationer – og samtidig udvide porteføljen med endnu flere tilfredse kunder.

Kim Simonson
Partner, Hospitality Partner